1 sierpnia 2023 r. ruszyła II tura rekrutacji na Uniwersytecie Opolskim. Blisko 70 proc. miejsc dostępnych na studiach stacjonarnych dla tegorocznych maturzystów jest już zajętych. Ale gorąco zachęcamy do aplikowania o pozostałe 30 proc.!

W ramach I tury rekrutacji na UO wpłynęło prawie 9,5 tys. opłaconych rejestracji – o prawie 1,5 tys. więcej, niż przed rokiem. Z 2 894 miejsc dostępnych w sumie w tym roku na studiach stacjonarnych (licencjackich, jednolitych magisterskich i inżynierskich) na UO obsadzonych zostało już ponad 2 tysiące, a prawie 2,6 tys. kandydatów starających się o przyjęcie na studia na UO jest jeszcze na listach rezerwowych.
– Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni dużym zainteresowaniem kandydatów naszą ofertą w czasach wyraźnie widocznego niżu demograficznego – mówi prorektor UO ds. kształcenia i studentów dr hab. Izabella Pisarek, prof. UO nawiązując do faktu, że w skali województwa opolskiego w tym roku matury zdawało o ok. 500 osób mniej, niż przed rokiem, a w skali kraju było o ok. 16 tys. maturzystów mniej, niż przed rokiem. – Wpłynęła na to z pewnością dobra renoma naszej uczelni, bardzo dobre wyniki ewaluacji oraz coraz wyższe miejsca Uniwersytetu Opolskiego w rankingu Perspektyw. Będziemy starać się tę renomę utrzymać, być coraz lepsi i zachęcać do studiowania u nas coraz więcej młodych osób.
O przyjęcie na pozostałe ponad 800 miejsc na studiach stacjonarnych na UO można aplikować w rozpoczętej właśnie II turze. Rekrutacja została już uruchomiona. Wszystkie szczegóły można znaleźć TUTAJ. Po kliknięciu na ikonę „Oferta” wyświetlona zostanie lista wszystkich kierunków. Kliknięcie w nazwę kierunku przekierowuje do systemu IRK, gdzie można sprawdzić, czy wybrany kierunek ma aktywną rejestrację w II turze.
– Mamy szeroki wachlarz kierunków studiów i różnych możliwości kształcenia – podkreśla prorektor UO ds. kształcenia i studentów dr hab. Izabella Pisarek, prof. UO. – Kształcimy zarówno na kierunkach przypisanych do dyscyplin humanistycznych, społecznych, przyrodniczych, ścisłych czy teologicznych. Wyniki ewaluacji pokazują, że jesteśmy dobrzy w tym, co robimy: dobrze realizujemy się jako badacze, co przekłada się także na jakość dydaktyki. Nasze programy studiów cechuje duża elastyczność, co umożliwia kształcenie dostosowane do niemalże indywidualnych zainteresowań każdego studenta w co najmniej 30%. Studenci mają też bardzo dużą możliwość korzystania z programów europejskich, z wyjazdów w ramach programu Erasmus+, a nauczyciele akademiccy są bardzo otwarci na propozycje ze strony studentów, zarówno w zakresie wyboru fakultetów, jak i w zakresie realizacji pracy dyplomowej. Mamy też sporo kierunków praktycznych, które obok wiedzy wyposażają absolwenta studiów w Uniwersytecie Opolskim także w umiejętności niezbędne na rynku pracy dzięki bogatej współpracy z otoczeniem zewnętrznym. Jesteśmy więc otwarci na każdego kandydata.
Najwięcej osób w ramach I tury rekrutacji na UO – 2129 – starało się o przyjęcie na studia stacjonarne na kierunku lekarskim. Limit miejsc na tym kierunku to 120, co daje średnio 18 kandydatów na jedno miejsce. Dodatkowo 421 zgłoszeń wpłynęło na studia niestacjonarne na kierunku lekarskim (na 50 miejsc). 687 osób zarejestrowało i opłaciło swoje zgłoszenia na kierunek psychologia (na 85 miejsc), 503 na prawo (na 140 miejsc), 400 na fizjoterapię (na 120 miejsc), a 227 na English Philology (na 80 miejsc). Dwieście lub blisko dwieście zgłoszeń wpłynęło też na takie kierunki, jak pielęgniarstwo, English in Public Communication, kosmetologię czy informatykę.
W tym roku Uniwersytet Opolski ma też do zaoferowania 645 miejsc na studiach niestacjonarnych. W ramach I tury rekrutacji na studia niestacjonarne wpłynęły 1022 opłacone rejestracje. Przyjętych do chwili obecnej na te studia zostało blisko 330 osób.
Najwięcej studentów Uniwersytetu Opolskiego w ostatnich latach to mieszkańcy woj. opolskiego, a także województwa śląskiego, dolnośląskiego i łódzkiego.